Vineri l-am cunoscut pe Eugen. Şi nu orice Eugen, ci pe cel care deşi are acasă o Valencia, se află la ultimele retuşuri pentru o bicicletă customizată. Lui Eugen nu-i e teamă să zică răspicat că a vrut şi o bicicletă pur şi simplu frumoasă. După trei luni, ceva ore petrecute pe net, lupta dintre fixie şi single speed, câteva magazine specializate, un service auto, 1200 de lei şi multă răbdare şi dorinţă, Eugen nu trece neobservat la niciun rastel de biciclete: are o bijuterie neagră, simplă, nu mai zic cât de suplă, pe care şi-a făcut-o singur! Să vă spun cum am înţeles eu că s-a întâmplat :)
Cadrul este un Bianchi găsit pe okazii.ro după o căutare de câteva zile. Celor 250 de lei investiţi în cadru, furcă, ghidon şi pedale, le-au urmat cei 250 lei investiţi în sablare şi vopsire. Eugen spune că totul s-a întâmplat la un service auto şi că treaba a fost gata de pe o zi pe alta. Am înţeles că nu e un serviciu extrem de greu de găsit şi că atâta timp cât sunt instruiţi cum trebuie, cei de la atelierele auto sunt dispuşi să lucreze şi cu biciclete.
După ce a dezasamblat piesă cu piesă pachetul iniţial, Eugen şi-a dat seama că a face o bicicletă singur nu e o treabă chiar atât de uşoară, aşa că reasamblarea optimă a bicicletei a fost outsourcizată. Dintre cei implicaţi s-au detaşat cei de la magazinul Două Roţi, care s-au remarcat la capitolul consilire şi răbdare pe partea practică.
Jantele şi kit-ul de single speed au fost cumpărate de la un magazin de pe fostul bulevard 1 Mai, “până în Turda” ( vom merge şi vom cerceta), singurul loc unde au fost găsite jante şi butuc colorate, la fel şi spiţele negre. Dacă vă interesează, un set de jante ca cel din imagine costă 100 de lei, kit-ul 90 de lei, iar spiţele negre, 60 de lei.
Eugen parcurge zilnic distanţa de la Eroii Revoluţiei la piciorul Podului Grant, cu bicicleta, la job şi invers. Nu o să folosească neapărat noua jucărie, Valencia rămâne în continuare de bază. Dar întâlnirile cu priză la public revin negreşit micuţei negre.
Vineri, Eugen era un om mulţumit de proiectul lui, acela de a-şi face singur o bicicletă frumoasă. Mai are de bibilit câte una, alta la ea, dar, în principiu, treaba e făcută, iar plimbările o plăcere. (nu-i place pedalierul. îi mai trebuie o foaie pentru cel vechi, ceva la masca de frână şi poate şi alte mici, mici detalii, care mie nu mi-au rămas pe hârtie sau în altă parte).
Hip the road, dude and dudette :)
Mulţumesc, Gina ;)
Clickurile pe Sorin Lupu şi Sharky sunt de neratat dacă vă intrigă asta cu vreau să-mi fac singur bicicletă!

